علی پیکانی رئیس اداره توسعه محصول و نوآوری، مختصات و نتایج «کمپین پشتیبان»بر روی اپلیکیشن پاسینو را تشریح نمود

به گزارش روابط عمومی سپهر، علی پیکانی رئیس اداره توسعه محصول و نوآوری شرکت پرداخت الکترونیک سپهر طی مصاحبه‌ای، مختصات و نتایج «کمپین پشتیبان»بر روی اپلیکیشن پاسینو را تشریح نمود:

چرا به سراغ کمپین پشتیبان (فعال‌سازی منوی پذیرندگان) رفتید؟

ما در نظر داشتیم به منظور جذب بیشتر پذیرندگان، و افزایش کاربران فعال پاسینو و همچنین افزایش تعداد تراکنش اپلیکیشن، کمپینی را با همراهی پشتیبانان پر تلاش سپهر از طریق نصب پاسینو و فعال‌سازی منوی پذیرندگان اجرا کنیم، و به همین منظور با مشارکت و هم‌اندیشی اعضای تیم توسعه محصول سپهر، کمپینی با مختصات مورد نظر طراحی شد. از اهداف این کمپین می‌توان به:

افزایش آگاهی از برند پاسینو (Brand Awareness)

جذب کاربران جدید (User Acquisition)

افزایش کاربران فعال (Active User)

فرهنگ‌سازی استفاده از کیف پول دیجیتال و افزایش تراکنش‌

معرفی خدمات منوی پذیرندگان و افزایش چسبندگی پذیرندگان (Customer Stickiness)

کاهش نرخ ریزش (Churn Rate) و افزایش نگهداشت پذیرندگان (Retention)

افزایش فروش شارژ

بسته اینترنتی

پرداخت قبوض و رشد درآمد

افزایش نرخ مشارکت و تعامل کاربران (Engagement Rate) و معرفی باشگاه مشتریان و کسب‌وکار پاسِ‌تو و خدمات آن اشاره نمود.

ایده کمپین از کجا اومد؟

ایده این کمپین با توجه به اولویت جذب پذیرندگان پرداخت الکترونیک سپهر به عنوان کاربران هدف پاسینو، توسط تیم توسعه محصول مطرح گردید و طی جلسات متعدد با معاونت‌ها و واحدهای ذی‌نفع از جمله معاونت عملیات، معاونت فناوری اطلاعات، معاونت توسعه کسب‌وکار، مدیریت روابط عمومی، مدیریت مالی و امور حسابداری و مدیریت طرح و برنامه نیازمندی‌ها شناسایی، و ایده نهایی شکل گرفت. در این طرح به محض فعالسازی منوی پذیرندگان، مبلغی نقدی به عنوان پاداش در کیف پول دیجیتال پذیرنده و پشتیبان شارژ می‌گردد. پذیرنده از طریق منوی پذیرندگان می‌تواند گزارش تراکنش‌ ترمینال‌های خود را در بازه زمانی‌ دلخواه به صورت سرجمع و یا به همراه جزئیات و با حالت نمایش لیستی یا نموداری مشاهده نماید. همچنین هر پذیرنده به منظور اطمینان از هویت پشتیبان می‌تواند کد پرسنلی پشتیبان را در قسمت مربوطه وارد، و ضمن صحت‌ سنجی کد پرسنلی پشتیبان، هویت ایشان را احراز نماید. خدمات ثبت تیکت پشتیبانی همچون درخواست رول و یا اعلام خرابی، و سرویس‌ سرمایه‌گذاری از جمله خدماتی هستند که به زودی بر روی این منو فعال خواهند شد.

در واقع هدف اصلی این کمپین افزایش میزان چسبندگی پذیرندگان با توجه به امکاناتی که در منوی پذیرندگان ایجاد گردیده می‌باشد. از این رو یکی از نگرانی‌های ما قبل از شروع کمپین عدم برقراری ارتباط پذیرنده با اپلیکیشن و استفاده از منوی پذیرندگان و دریافت گزارشات بود؛ لذا با انجام تحقیقات بازار و بررسی سفر مشتری، اپلیکیشن برای تعدادی از پذیرندگان دمو گردید و با دریافت بازخوردها و نظرات، در نهایت با اندکی تغییر به طرح نهایی دست یافتیم.

با توجه به اینکه پشتیبانان سپهر همواره در خط مقدم ارتباط با پذیرندگان هستند؛ در اتاق فکر تیم توسعه محصول تصمیم گرفتیم تا این کمپین مزین به نام پشتیبان باشد و قشر پرتلاش پشتیبان ضمن ایفای نقش سفیر برند، به معرفی خدمات پاسینو و باشگاه مشتریان پاسِ تو در کنار سایر وظایف پر اهمیت خود بپردازند.

قرار است که این کمپین چه چیزی را بهبود ببخشد؟

یکی از سوالاتی که همواره در حین طراحی کمپین مطرح می‌شد این بود که کمپین پشتیبان در نهایت باید روی چه شاخصی اثر بگذارد و ما از اندازه‌گیری چه پارامتری متوجه می‌شویم که کمپین به خوبی طراحی و اجرا شده است؟! این کمپین باید روی حس اشتیاق و لذت پذیرنده در استفاده از اپلیکیشن تاثیر بگذارد و باید با بررسی گزارشات نصب اپلیکیشن  و فعال‌سازی منو پذیرنده، میزان تعامل و تراکنش‌های انجام شده، از میزان موفقیت‌آمیز بودن کمپین مطلع شد. البته که تاثیر گذاشتن روی حس کاربران امری زمان‌بر است و ما هم توقع این را نداریم که ظرف مدت ۲ ماه کمپین، تاثیر شگرفی را شاهد باشیم، ولی این موضوع رصد می‌شود تا ببینیم همین کمپین به تنهایی چقدر در این مدت توانسته تاثیرگذار باشد.

از چه ابزارها و کانال هایی برای معرفی کمپین استفاده شد؟

خوشبختانه با تعامل خوب و دوستانه با همکاران روابط عمومی سپهر طی جلسات مشترک محتوای مورد نیاز کمپین در جنبه‌های مختلف آموزشی، اطلاع رسانی و تبلیغاتی استخراج، و خروجی آن در قالب فایل محتوای متنی، اینفوگرافی، بنر و موشن‌گرافی از طریق شبکه‌های اجتماعی، پیامک، پوش اپلیکیشن، وب‌سایت و سایر ابزارهای داخلی شرکت به آگاهی پشتیبان‌ها و پذیرندگان محترم شرکت پرداخت الکترونیک سپهر رسید.

همچنین با هماهنگی همکاران عزیز ما در معاونت عملیات، جلساتی به صورت آنلاین با نمایندگان دفاتر تهران و سایر استان‌های کشور برگزار گردید که در آن جلسات ضمن تشریح شرایط و مکانیزم کمپین، پیشنهادات و انتقادات نمایندگان در خصوص رابط کاری، تجربه کاربری و عملکرد سرویس‌های پاسینو مطرح شد.

به طور کلی نظر شما در خصوص میزان موفقیت این کمپین با گذشت نزدیک به یک ماه از شروع آن چیست؟

هنوز خیلی زود است که بخواهیم در خصوص میزان موفقیت کمپین، رسیدن و یا نرسیدن به اهداف مد نظر صحبت کنیم، اما مطابق با بررسی و رصد‌ شاخص‌های‌ آماری از جمله تعداد نصب پاسینو، تعداد فعال‌سازی منو پذیرنده و تعامل کاربران، و همچنین تعداد تراکنش‌های پاسینو. وضعیت کمپین در شرایط مطلوبی قرار دارد. هرچند که عدد واقعی برخی از این شاخص‌ها نسبت به عدد پیش‌بینی شده‌ دارای انحراف است. از دلایل رخ‌داد انحراف می‌توان به چالش‌های فنی موجود در شروع و حین کمپین، فاصله زمانی کم بین اطلاع‌رسانی و آموزش تا شروع کمپین، و عدم برخورداری شرایط ورود به کمپین از جانب برخی پشتیبانان اشاره نمود.

اسکرول به بالا