پرداخت الکترونیک سپهر

دستگاه پوز

 

دستگاه پوز یا point of sales به معنی پایانه فروش، تاریخچه جالبی دارد. شاید خیلی‌ها فکر کنند که مدت زیادی از اختراعش نمیگذرد اما اگر بگوییم مدل ابتداعی آن در سال ۱۸۷۹ اختراع شده، باور میکنید؟
بعد از جنگ داخلی آمریکا در اواخر دهه ۸۰ میلادی، کسب و کار آمریکایی ها رونق پیدا کرد و مجبور شدند نیروهای غیربومی را استخدام کنند اما بدیلیل سرقت‌های پیش آمده تصمیم گرفتند دستگاهی اختراع کنند که معاملات راثبت کند.
اولین بار صاحب رستورانی در اوهایو بنام جیمز ریتی James Ritty وقتی فهمید یکی از کارمنداش دست کجی می‌کند این دستگاه را اختراع کرد. دستگاه پوزِ آن زمان به صورت امروزی نبوده که کارت بکشند. بیشتر شبیه ماشین تحریر بوده که به صندوق دار این امکان را میداد که پول های دریافتی را بصورت سیستمی ثبت کند. مزیت استفاده اش هم بیشتر برای حسابدارها بوده که یک صورت حساب مرتب به دستشان می‌رسید. چند سال بعد جیمز اختراعش را به شرکتی به نام NRC فروخت. این شرکت اوایل قرن ۲۰ تغییری در دستگاه ایجاد کرد و آن را به صورت کشویی درآورد و یک رول کاغذ به اضافه کرد. پنجاه سالی طول کشید که به صورت دیجیتالی دربیاید و ال سی دی و پرینتر حرارتی به آن اضافه شود.
IBM، شرکت غول کامپیوتری، اولین دستگاه مبتنی بر کامپیوتر خودش را که در سال ۱۹۷۳ برای یک رستوران بکار برد و از اینجا بود که انقلابی در صنعت پرداخت الکترونیک ظهور کرد. این سیستم به علت تاخیر در پردازش معاملات که دست کم سی ثانیه برای هر مشتری طول می‌کشید و باعث تاخیر در پرداخت صورت حساب صندوق ها می‌شد، متوقف شد.
بعد از رفع این مشکل و ارتقای دستگاه، جینی موشر Gene Mosher اولین دستگاه پوز تاچ اسکرین رو اختراع کرد که با لمس دکمه های رنگی روی نمایشگر عملیات انجام می‌شد. به دنبال آن و پدید آمدن اینترنت هزاران شرکت مهیا کننده سرویس و تولید دستگاه پوز تا به امروز ظهور کردند.

پیمایش به بالا