پرداخت الکترونیک سپهر

مراقب کلاهبرداری در سایت‌های خرید و فروش کالا باشید

 

هشدار پلیس فتا 

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا گفت: شهروندان برای خرید کالا به سایت های مجازی اعتماد نکنند زیرا در برخی موارد از طریق این فضای مجازی کلاهبرداری می شود.

به گزارش ایبِنا، سرهنگ نیک نفس در اینباره بیان داشت: متاسفانه در ماه های اخیر در مجموعه نیروی انتظامی، پلیس آگاهی و پلیس فتا پرونده‌هایی در خصوص کلاهبرداری در فضای مجازی تشکیل شده است.

وی گفت: افرادی با عنوان فروشنده که کالای آنها اساسا واقعیت ندارد یا سرقتی بوده در فضای مجازی با قیمت‌های غیر واقعی یا قیمت نازل درج می‌شود که متاسفانه افرادی فریب این قیمت ها را می‌خورند و بعد از دریافت بیعانه دیگر افراد کلاهبردار پاسخگو نیستند.

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ادامه داد: با توجه به اینکه این نوع کلاهبرداری‌ها با دریافت بیعانه کم و خرد است افراد مالباخته هم از شکایت صرف نظر می‌کنند.

وی افزود: هزینه شکایت و طولانی بودن روند رسیدگی موجب می‌شود تا شاکی از شکایت رسمی خود صرف نظر کند.

سرهنگ نیک نفس گفت: تقاضا داریم در صورت برخورد با اینگونه موارد گزارش کلاهبرداری را از طریق سایت پلیس فتا اعلام کنند تا از کلاهبرداری از سایر هموطنان جلوگیری کنیم.

وی گفت: باز هم به هموطنان تاکید می‌کنیم قبل از دیدن کالا و اطمینان اصالت آن و همچنین مدارک کالا اقدام به پرداخت بیعانه خرید نکنند، متاسفانه در برخی از موارد اموال سرقتی در سایت ها به فروش گذاشته می‌شود و خریداران بعد از خرید مال مسروقه و عدم اطلاع از آن گرفتار می شوند.

وی اظهار داشت: گاهی کلاهبرداران در قالب خریدار برای خرید خودرو یا لوازم منزل تماس می‌گیرند اما به محض مراجعه اقدام به سرقت خودرو و یا حتی لوازم منزل می کنند. پلیس فتا این موارد را به صورت جدی دنبال می‌کند و از سایت‌های مجازی نیز می‌خواهد اقدامات پیشگیرانه را در این خصوص انجام دهند زیرا در صورت ارتکاب جرم، سایت‌ها نیز تحت عنوان معاونت در جرم تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند. یک پرونده کلاهبرداری تشکیل شد که یک ویلچر برای فروش گذاشته بودند و از ده‌ها نفر بیعانه گرفته بودند و در ادامه تلفن را خاموش کرده و پاسخگو هم نبودند.

پیمایش به بالا