پرداخت الکترونیک سپهر

چکنو ، چک امن دیجیتال بانک صادرات ایران

مزایای سامانه چکنو:

چک دیجیتال نوع جدیدی از چک است که سرعت، دقت و امنیت بیشتری در عملکرد و نقد شوندگی نسبت به چک‌های کاغذی دارد و تمام قوانین چک کاغذی برای آن قابل اجراست و با یک امضای الکترونیکی اعتبار پیدا می‌‌کند.به همین منظور، سامانه چکنو با هدف ایجاد بستری برای ارائه چک امن دیجیتال و رفع مخاطرات احتمالی چک‌های کاغذی راه‌اندازی شده است که امکان مدیریت و نظارت آنلاین مبادله چک را برای شبکه بانکی و بانک مرکزی فراهم می‌کند. از مزایای چک دیجیتال می‌توان به سرعت زیاد در ثبت و پردازش، عدم نیاز به ارسال نسخه فیزیکی چک، حذف نگرانی افراد در خصوص ثبت چک در سامانه و امنیت بالا و عدم امکان سرقت یا تحریف چک اشاره کرد.

 

چک دیجیتال چیست؟

چک دیجیتال ماهیتی مشابه چک کاغذی دارد و تمامی مقررات چک کاغذی در مورد آن صدق می‌کند. در چک دیجیتال، کاغذ از موجودیت چک حذف و با استفاده از امضای دیجیتال چک معتبر می‌شود. در این خصوص سامانه چکنو با هدف ایجاد بستر امن بین بانکی برای ارایه چک دیجیتال و برطرف کردن مشکلات چک فیزیکی ایجاد شده و بانک‌ها با بهره‌گیری از سرویس‌های ارایه شده توسط این سامانه می‌توانند سرویس‌های چک دیجیتال را به مشتریان خود عرضه کنند.

 

پیش نیازهای استفاده از خدمات سامانه چکنو (چک امن دیجیتال)

عضویت در همراه بانک، نصب و فعالسازی برنامه «هامون» برای ثبت امضای الکترونیکی و همچنین داشتن یک حساب جاری با امکان صدور دسته چک پیش نیازهای استفاده از خدمات سامانه چکنو به منظور دریافت و صدور چک دیجیتال است. پس از فعالسازی خدمت چک دیجیتال در منوی مربوطه در همراه بانک خدمات مربوط به چک دیجیتال اعم از درخواست صدور دسته چک، صدور چک، امکان وصول درون بانکی و بین بانکی چک، مشاهده دسته چک صادر شده و برگه‌های چک دیجیتال، مشاهده چک‌های دریافتی، انتقال چک دیجیتال، ضمانت چک، مسدودسازی چک، ابطال چک و نقد کردن چک بدون مراجعه به شعبه قابل انجام خواهد بود.

 

امنیت چک دیجیتال

بدون شک چک دیجیتال خیلی امن‌تر از چک کاغذی است، چرا که نمی‌توان آن را تغییر داد یا به طور کلی منکر صدورش شد. از آن گذشته بانک مرکزی زیرساختی ایجاد کرده تا صادرکنندگان یا انتقال‌دهندگان چک از طریق امضای دیجیتال، احراز هویت و اعتبارسنجی شوند و همین امر امنیت چک‌‌های دیجیتال را دو چندان می‌کند. در چک‌های کاغذی سنتی احتمال خط ‌خوردگی یا اشتباه نوشتن همیشه وجود دارد و اگر این اتفاق بیفتد، راهی جز پشت‌نویسی یا ابطال چک وجود ندارد. که البته پشت‌نویسی هم در قانون جدید چک با محدودیت‌هایی روبه‌رو است. اما در خصوص صدور این نوع چک، دیگر چنین دردسرهایی وجود نخواهند داشت همچنین سامانه چکنو و کد نهاب امنیت چک‌های دیجیتال را بیش از پیش تضمین می‌کنند. چکنو (چک امن دیجیتال) سامانه مرکزی چک دیجیتال است و نهاب هم سامانه‌ای‌ حاوی اطلاعات هویتی مشتریان بانکی است که با اختصاص دادن شماره شناسایی ویژه برای هر کاربر بانکی، امکان احراز هویت آسان و سریع افراد در شبکه بانکی را فراهم می‌کند.

 

مزایای چک دیجیتال

بی‌هیچ تردید یکی از مهم‌ترین مزایای چک دیجیتال امنیت بالای آن است. چراکه با اعتبارسنجی وضعیت اعتبار بانکی صادر کننده مشخص می‌شود، امکان سرقت یا تحریف آن وجود ندارد و شما می‌توانید در صورت مشاهده اولین تخلف، چک را به‌راحتی مسدود کنید. از دیگر مزایای مهم این چک‌ها به موارد ذیل می‌توان اشاره کرد:

  • جلوگیری از سوء استفاده و تغییر در برگ چک دیجیتال
  • صرفه‌جویی در مصرف کاغذ
  • حذف مراحل زمان‌گیر مثل جابه‌جایی، دسته‌بندی و حسابداری چک‌ها
  • مدیریت ریسک بهتر
  • سرعت بالای فرآیندهای صدور و پرداخت چک
  • عدم نگرانی افراد در خصوص ثبت چک در سامانه پیچک

خدمات سامانه چک دیجیتال

سامانه چک دیجیتال زیر نظر بانک مرکزی بستری امن برای صدور و پرداخت چک فراهم می‌کند. یکی از مهم‌ترین خدمات سامانه چک دیجیتال این است که به کاربر اجازه می‌دهد با فعالسازی خدمت چک‌ دیجیتال و با معرفی گواهی امضاء الکترونیکی درخواست دسته چک دیجیتال بدهد. بانک صادرات ایران خدمات چک دیجیتال را در نرم افزار همراه بانک خود پیاده سازی و دردسترس مشتریان قرار داده است. به واسطه این درگاه‌ها ارتباط مطمئن میان سیستم متمرکز بانک‌ها و سامانه چک‌های دیجیتالی شکل می‌گیرد تا به واسطه آن، این خدمت از مجموعه خدمات بانکداری الکترونیک به مردم ارائه ‌شود.

 

همراه بانک و هامون

برای استفاده از خدمات جدید بانک صادرات سامانه (چکنو) چک امن دیجیتال، نسبت به نصب نسخه جدید همراه بانک و برنامک امضای دیجیتال (هامون) اقدام کنید.

پیمایش به بالا